poniedziałek, 21 kwietnia 2014

Dywidendy 2014 - Euco i szansa na wyminięcie problemów

... i pewny zysk!


Szanowni,

Zgodnie z poprzednim wpisem i ostrzeżeniami jakie do mnie dochodzą - inwestowanie na giełdzie obecnie jest obarczone coraz większym ryzykiem.
Zgodnie z teoriami inwestowania w akcje czy fundusze akcyjne - min perspektywa inwestycyjna jaką powinniśmy przyjąć to około 3-5 lat zależnie od tego jak stabilna jest dana firma czy też jaki skład ma dany fundusz (niektóre maja elementy obligacyjne łagodzące ryzyko)

Dziś mam dla was propozycję firmy - która może was zainteresować ze względu na potencjał ominięcia ryzyka..
Ale zacznijmy od początku...

Kiedy odnotujemy początek bessy i spadki na giełdzie ?

  • jedni mówią iż około lipca ze względu na cykle koniunkturalne na inflacji 
  • Inni - że około lutego ale w przyszłym roku - gdyż wtedy dopiero będą następować zmiany w polityce RPP i zmiany stóp procentowych a to zawsze jest przyczynek do ruchów kapitału na akcjach 
  • kolejni - mawiają że obecna sytuacja na giełdzie jest spowodowana odpływem kapitału zagranicznego z GPW w obawie przed reperkusjami na Ukrainie - i gdy tylko kapitał wróci- odbijemy się i będziemy odcinać kupony od akcji które tak twardo trzymaliśmy 
  • Następni - mawiają że polska gospodarka rośnie i wszystkie wskaźniki rosną wiec to co obecnie obserwujemy to może i początek końca - ale jednak początek i że inwestowanie na GPW nadal może być zyskowne i odchodzenie od niego to obecnie działanie dość nierozsądne by nie powiedzieć szalone. 
Wszystkie znaki powyżej to przewidywania , dane historyczne, projekcje cykli gospodarczych i produkcyjnych. Wszystko powyżej może się stać i zależnie od precyzji najpewniej kiedyś się wydarzy.
Co zaś wiemy na pewno ?

Wiemy, że obecnie firmy rozdają pieniądze w postaci dywidend - w rożnej wysokości do obecnego kursu i naturalnie różne firmy- ale wiemy dokładnie kiedy, i jakie pieniądze są na stole. 

Wiemy, że z powodu "skoku na OFE" , w tym roku rząd nie będzie wybitnie naciskał na spółki aby wypłacały rekordowe dywidendy- stąd zainteresowanie zakupem akcji pod dywidendy powinno rozłożyć się bardziej równomiernie po rożnych spółkach, naturalnie premiując te które płaca najwięcej - i jednocześnie maja najsilniejsze fundamenty. 

Wiemy że .. po otrzymaniu praw do dywidendy - kurs spółki spada (przed ich otrzymaniem rośnie) oraz przed wypłatą dywidendy również spada (po wypłacie - wolno - ale jednak rośnie) i jest to powtarzający się mechanizm. 

Wiemy również że poza pewnikiem odnośnie uchwalonej wypłaty dywidendy - nie wiemy na pewno nic odnośnie dalszych losów spółki, rynku, zachowania kursu, itp - możemy jedynie przewidywać ...

Finalnie wiemy również, że wraz z końcem lipca zdecydują się losy OFE i tego ilu klientów im zostanie. 
Sytuacja ta może w prosty sposób przełożyć się na sprzedaż akcji spółek w długim terminie - w które OFE zainwestowały i .. spadki na GPW. Przynajmniej zaś, może przełożyć się również na transfer kapitałów ze spółek z udziałem OFE - do tych bez ich udziału.
Czas pokaże jaki efekt będzie miała ta zmiana - i naturalnie - jak szybko ..

Co więc, jeśli powiem wam iż jest spółka, która planuje nabycie praw do dywidendy około września (po kilku zapowiadanych i przewidywanych początkach bessy .. ) i że ta dywidenda w odniesieniu do dzisiejszego kursu wynosi ponad 5% w stosunku do zainwestowanego kapitału (t.j prawie 5-cio krotnie więcej niż inflacja) 

Najpewniej znajdzie się kilka firm które odpowiadają powyższemu opisowi - moja uwagę przyciągnęła firma Euco. 

Euko świadczy usługi dla osób i firm dochodzących swoich odszkodowań od firm ubezpieczeniowych.
Innymi słowy - im większe ryzyko częstszych wypadków czy szkód materialnych, tym większa szansa na przychody dla firmy. 
Również - im większa świadomość praw po stronie ubezpieczonych oraz im większa kwota ubezpieczeń - z różnoznacznych tytułów.. tym lepiej. 

W tym kontekście i patrząc długoterminowo - należy podkreślić dwa duże zjawiska : mobilność społeczeństwa i demografia. 

Mobilność społeczeństwa - mówi o zwiększające się częstotliwości przemieszczania. W Polsce obserwujemy trend zwyżkowy w tym obszarze wspomagany przez odrodzenie rynku samochodowego - mówiąc brutalnie - jest szansa na .. wypadki 

Demografia - w ramach tego obszaru, również brutalnie sprawę ujmując mamy dwa ważne zjawiska : odejścia osób starszych i walka o wypłacenie ubezpieczeń na życie, oraz zwyżkująca imigracja z państw ościennych - za praca i nauką a w związku z nimi potencjalne zwiększenie się wypadków tak na drogach jak i podczas pracy. 

To naturalnie hipotezy, niemniej problem odzyskania pieniędzy z ubezpieczenia będzie obecny zawsze - i na wielu poziomach. 
Wystarczy przeanalizować obecną ofertę Euco - link , aby zobaczyć iż potencjał wzrostu jest istotny.

Akcjonariat. 

Obecnie, 3 rożne fundusze posiadają w sumie ponad 73% udziałów w akcjonariacie. 
Najsilniejszym akcjonariuszem prywatnym jest Pan Prezes Krzysztof Lewandowski. 
Co Ciekawe, Free float - a więc ilość dostępnych na rynku akcji to jedynie około 25% - stąd stosunkowo łatwo o wzrosty w wycenach jako że ilość "towaru" na rynku jest znikoma.

Obecność funduszy- szczególnie ING OFE, oprócz naturalnych i niezaprzeczalnych plusów - niesie ze sobą również pewne istotne ryzyko. 
Jeśli OFE będzie zmuszone sprzedać akcje - w długiej perspektywie - ze względu na brak chęci obywateli do uczestnictwa w Funduszu, na rynku szybko mogą  wylądować ogromne ilości udziałów co może istotnie przełożyć się na spadek wyceny akcji Euco. 

Wyniki Finansowe

W odniesieniu do zysków, jak zwykle biorę pod uwagę dwie najważniejsze z mojego punktu widzenia wartości firmy którymi są zdolność do generowania przychodów oraz zyski. 

W ujęciu rocznym , przychody firmy wzrosły do historycznie najwyższych wartości - osiągając poziom ponad 49,2 mln zł.
Dla porównania - rok poprzedni zamknął się wynikiem 45,5 mln zł. 

Zyski z kolei, niestety nie wzrosły - wręcz spadły z 11,1 mln w 2012 roku do 10,2 mln z 2013 roku. 
Jest to m.in efekt inwestycji w Rumunii na zwrot z której firma liczy w obecnym roku jak również gigantycznej bazy do wyliczeń - w 2012 roku (rekordowe zyski). 
Dotychczas- zyski firmy z orku na rok stabilnie wzrastały. 

W mojej osobistej ocenie, powyższe daje silne 4+ na 5 punktowej skali. 

Dywidenda

Firma planuje za 2013 rok wypłatę dywidendy na historycznie najwyższym poziomie - ponad 1 zł na akcję przy dotychczasowych 80 i 40 groszach w poprzednich emisjach. 
Przy obecnym kursie, daje to około 5,25% zwrotu z inwestycji. 

Najlepsze w powyższej propozycji jest to, że nabycie praw do dywidendy odbędzie się już po lipcowym być albo nie być OFE, po - nabyciu praw do  dywidendy większości spółek i pewnym uspokojeniu na rynku, oraz bliżej końca wakacji gdy kapitał zaczyna wracać na giełdę. 

Wszytko powyższe oznacza iż warto bardzo uważnie przyglądać się spółce i jej wycenie w nadchodzącej przyszłości i być gotowym na ewentualny zakup i maksymalizację zysków z dywidendy teraz- jak i w przyszłych okresach rozliczeniowych gdyż firma przyjęła i realizuje stabilną politykę dywidendową. 

.. ciekawa spółka... 

Z poważaniem dla Szanownych 

Michał Sankowski 

PS: Jeśli powyższy wpis przypadł Ci do gustu drogi czytelniku- zapraszam do zagłosowania na ten blog w konkursie Money.pl - Link

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Weź udział w dyskusji, zostaw myśl, komentarz, uwagę lub sugestię.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...