poniedziałek, 9 czerwca 2014

Konferencja Wall Street w Karpaczu: Białek vs Dr. R. Gwiazdowski – panel dyskusyjny

Szanowni,

Podczas konferencji byłem uczestnikiem niesamowitej dyskusji pomiędzy wybitnymi – czasem – oponentami.

Panowie Wojciech Białek  oraz Dr. Robert Gwiazdowski stoczyli bój o zaufanie i wiarę w swoje argumenty na polu reformy emerytalnej oraz przyszłości demograficznej Polski.

Zacznijmy od Wojny Światów !

Jako jeden z pierwszych tematów poruszony został przyjazd Prezydenta USA Baraka Obamy do Europy w tym szczególnie do Polski. Zdaniem obu Panów wzmiankowana wizyta ma bardzo głębokie drugie dno. USA, widząc zbliżenie się Rosji i Chin względem siebie, tworzenie unii Euro-azjatyckiej oraz dość otwarte dążenia do zniesienia dominacji dolara w wymianie międzynarodowej i zastąpienia go juanem lub rublem – najwyraźniej stwierdziło że warto postarać się o wzmocnienie frontu i odbudowanie zniszczonej kilkoma aferami koalicji Państw zachodu.
Na naszych oczach kładzione są podwaliny pod globalne starcie potęg zachodu – i koalicji wschód- azja. Starcie będzie miało miejsce na kanwie gospodarczo – walutowej i ma szanse spełnić najgorsze przekleństwo każdego pokolenia; „Obyś żył w ciekawych czasach ..”

Kasandra przestała przewracać się w grobie – zaczęła tańczyć disco!

Panowie przypomnieli doktrynę zimnej wojny powstała po 2 wojnie światowej i korzyści z niej wynikające. Sama wojna – wprawdzie daje zarobić ale przynosi też znaczne straty w ludziach i środkach trwałych .  zimna wojna jest narzędziem bliskim ideału- strony konfliktu są w ciągłym procesie zbrojeń, koalicje Państw są silne jak rzadko, wróg jest jasno określony zaś naród (czytaj: siła robocza) skoncentrowany na pracy dla Państwa i przeciwko jego wrogom, a postęp technologiczny tak zawrotny że nowe np.: myśliwce w momencie zjazdu z linii produkcyjnej – już były przestarzałe!. Gospodarka w strachu przed niechybną wojną pręży muskuły, nauka osiąga wyżyny … a nikt nie ginie. Czy można prosić o więcej?

… bo wojny są złe!

Jeśli ktokolwiek może podpisać się pod powyższym stwierdzeniem – to właśnie Europa- doświadczona dwukrotnie wojenną pożoga oraz USA- doświadczająca wszystkich wokół wspomnianym Armagedonem.
Chciałoby się zacytować słowa piosenki – “this is when the one who knows meets the one who doesn’t care” 

Wojny są z wielu powodów- ale ekonomicznie podchodząc to tematu, najważniejszy jest problem masakry siły żywej – innymi słowy  masowego rozstrzeliwania całych pokoleń w wieku produkcyjnym.

Dr. R. Gwiazdowski: TO LUDZIE TWORZA GOSPODARKĘ, TO LUDZIE PRODUKUJĄ BOGACTWO!
Ponadto, nie byłoby rozwoju bez kołysek- bez wzrostu populacji.

… sprawa OFE

Dr. R. Gwiazdowski:” Jeśli jest prawdopodobieństwo że coś w co jest zaangażowany rząd – pójdzie źle – to pójdzie..”
Zacznijmy od tego że cały obecny system emerytalny według – zgodnie – obu debatujących jest do gruntownej zmiany.  Gdyby były minister finansów Pan Jacek Vincent Rostowski zaproponował w Wielkiej Brytanii – narodową zrzutkę na kształt wariantu polskiego, prawdopodobnie następnego dnia nie byłby już ministrem .. może w ogóle by nie był..  komentują zgodnie dyskutanci.
Czemu w Polsce  opór społeczny okazał się jednak zbyt słaby? Hitler wymordował nam mniejszości narodowe, Sowieci – ziemiaństwo i elity intelektualne. Ci którzy zostali .. cóż- jeszcze wiele muszą się nauczyć.

.. Idealny pomysł na rozwiązanie problemu emerytalnego: armia seniorów wysyłana w najbardziej zapalne rejony świata! Momentalnie zlikwidujemy problemu dochodzenia społeczeństwa do zasłużonego wieku 67 lat – a nawet jeśli, to przeżywalność po jego osiągnięciu powinna ulec znaczącej zmianie.
Ponadto wysyłanie seniorów na wojnę będzie pewną realizacja obietnicy ZUS czy OFE o zwiedzaniu nowych egzotycznych krajów. Ludzie ci będą mieli okazję zginać bohaterską śmiercią za swój kraj i w obronie demokracji- młodzi zaś, będą mieli czas by dać krajowi kolejne pokolenie i mnożyć się budując potęgę Polski.

… To jest WOJNA - wojna demograficzna !

W Europie starzejących się społeczeństw i skoków na kasę w wykonaniu staruszków- zabierających oszczędności młodym na swoje emerytury – Państwa walczą o utrzymanie zdrowej struktury demograficznej i tą walkę z kretesem przegrywają.
Przegrywają przede wszystkim finansowo – właśnie dlatego ludzie emigrują z Polski gdzie mają ZUS i OFE – do UK, gdzie takich obciążeń nie ma.
Gwiazdowski przekonuje „Szanowni Państwo – nie ma co liczyć na ZUS czy OFE – przyszłość jest w naszych dzieciach. Gdy zorientowałem się że kasa ZUS-u świeci pustkami- sam zrobiłem jeszcze dwójkę! .. i należy przy okazji pamiętać że robienie dzieci jest również fajne :)

… przyszłość maluje nam się świetlana – przynajmniej przez około 2- 1,5 roku!

Wojciech Białek twierdzi iż do około 2017 roku możemy spokojnie pozostać optymistami i z nadzieja patrzeć w przyszłość. Potem, możemy spodziewać się wielkiego kryzysu w skali – jakiej dotąd świat nie widział. Będziemy mieli do czynienia z największym w historii przeniesieniem majątku od tych którzy nie wiedzą – do tych którzy wiedza jak nim zarządzać.

Pozytywne są również ostatnie działania EBC – obniżania stóp procentowych do ujemnych poziomów. Wymusza one obniżenie wartości euro do złotówki, dadzą szanse na łatwiejszą spłatę zobowiązań kredytowych, urealnia wartości nieruchomości wyrażone w walutach – ba – jest możliwe że doświadczymy nawet obniżki stóp procentowych w Polsce co pomoże warszawskiej giełdzie.

Powyższe wynika z podstawowego faktu natury hossy w jakiej jesteśmy i jakiej doświadczamy od lat. Wyróżniamy dwa takie rodzaje – hossy które powstają na bazie rozdętej akcji kredytowej oraz takie które tworzą się dzięki dodrukowi pieniądza. W pierwszym przypadku kredytobiorcy „staną na głowie” aby kredyt spłacić, będą więc szukali dodatkowych możliwości zarobku, będą rozwijali swoje umiejętności aby zarabiać więcej – i ta zależność występuje zarówno w przypadku osób indywidualnych jak i firm.  W przypadku dodruku pieniądza doświadczamy finansowej manny z nieba, która nie skłania do dodatkowego wysiłku gospodarki. Dziś jest – jutro jej nie będzie.

Gwiazdowski:  .. powiem więcej – z powyższego, słusznego porównania wynika również jedna z bardziej fundamentalnych zasad ekonomii. Liczy się właśnie realna gospodarka – nie zaś świstki papieru drukowane w milionach egzemplarzy czy nawet złota! Na emeryturze nie będziemy potrzebowali akcji, złota, obligacji – ale leków i miski ciepłej zupy. Realna, rozwinięta gospodarka – nie oparta na żonglerka wirtualnymi kapitałami – jest w stanie nam to zapewnić.

.. Polska ma ogromny potencjał wzrostu- z którego w większości nie zdajemy sobie sprawy!

Przechodząc do perspektywy przyszłości naszego kraju, obaj Panowie są zgodni co do faktu że Polska ma atuty których próżno szukać w innych krajach Europy. Mamy silną i umacniająca się walutę, leżymy na przecięciu głównych szlaków komunikacji handlowej pomiędzy wschodem i zachodem (m.in. dlatego mamy jedna z największych flot transportu Tir-owego w Europie : przyp. Autora)
Co ważne, mamy obecnie na rynku dynamiczny, ambitny i wyedukowany wyż lat 80-tych – problem w tym że mamy go w Londynie a nie w Warszawie.
To właśnie nasz polski wymiar międzynarodowej walki – wojny demograficznej, podsumował Gwiazdowski.
Paneliści odniesie się również do prawa podatkowego i jego zawiłości i niezrozumiałości – mówiąc brutalnie: „rozjechali polski system podatkowy” jako niesprawiedliwy i blokujący wzrost gospodarczy.

To nie była dyskusja – to był ekonomiczny stand up show w najlepszym wydaniu !

Gorąca dyskusja trwała ponad godzinę przy wypełnionej słuchaczami Sali. Obaj Panowie zebrali gromkie brawa na stojąco i serdeczne gratulacje za ciekawe wystąpienia.

Osobiście, słuchając Panów Białka i Gwiazdowskiego których wypowiedzi często czytam na blogach , mam przemożne poczucie że dotknęli tematów które nas wszystkich najbardziej bolą i starają się pokazać nam kierunki które powinny zapewnić sukces nam i naszym najbliższym w nadchodzących latach.

 Warto wyciągnąć wnioski i ruszyć w bój o lepsze jutro i zacząć strugać kolejne kołyski :) 


 Z poważaniem dla Szanownych 

Michał Sankowski 

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Weź udział w dyskusji, zostaw myśl, komentarz, uwagę lub sugestię.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...