środa, 25 czerwca 2014

Weki owocowe, młodzieńczy zapał i 100 tysięcy złotych ... historie z życia inwestorów

Szanowni,

Dziś rzecz o inwestowaniu w czasach niepewności, młodzieńczym ogniu do zarabiania i niemałym kapitale.
W trakcie spotkań i rozmów z inwestorami indywidualnymi - które bardzo sobie cenię i które poczytuję za przywilej, zdarza się że toczymy dyskusje na wydawało by się abstrakcyjne tematy - inwestycyjnie kontriariańskie .. a jednak- warto wyciągnąć z nich wnioski.

Przechodzę na domową kuchnie, własnoręczne wyroby i .. inwestuję zapamiętale na giełdzie! 

Może to znak czasów- może potrzeba chwili czy po prostu eko - moda, ale pierwsze wrażenie z punktu widzenia obserwatora rynku, uruchamia radar ryzyka i rodzi pewne ostrzeżenia...

W jednej z ostatnich rozmów, miałem przyjemność dyskutować o bieżącym postrzeganiu rynku - i inwestycji na równi ze zmianą podejścia do codziennego życia.
Z jednej strony - życiowo, dowiedziałem się o nowym trendzie szturmem zdobywającym kuchnie i umysły wśród tych najbardziej świadomych Polaków.
Mowa o poszukiwaniu przepisów i sposobów na wytwarzanie własnej żywności - weków, wędzenia mięs wszelakich, zbierania grzybów i hodowli czego tylko się da, aż po własnoręczne wytwarzanie masła ... o pieczeniu pysznych ciast nie wspominając :)

Motywacją do zmiany z trybu "kup i zapomnij" za którym podąża tryb "skonsumuj i wyrzuć"  - na zupełnie nowy "kup, przetwórz, zagospodaruj pozostałości- i nie wyrzucaj" , w pewniej mierze jest moda eko, ale nie tylko.
Barwa wypowiedzi moich rozmówców przebłyskiwała znamionami oszczędności w codziennym życiu, ale jednocześnie- chęci zdobycia lub odświeżenia umiejętności wytwarzania żywności w obawie przed nadchodzącymi trudnymi czasami.
Jakby podświadome, organiczne przygotowywanie się na czarny scenariusz...

Jednocześnie, gdy rozmowa zeszła na temat inwestycji, klimat zmienił się na odważny, bardziej pewny - pomimo strat na pokaźnej i skoncentrowanej inwestycji w jedną spółkę na GPW (inwestycja 100 tys), dało się wyczuć nadzieję z przeplotami ułańskiej fantazji - na wzrosty ponad wszystko co dotychczas znamy odnośnie wyceny rzeczonej spółki.

hym... paradoks - naturalna konsekwencja, lub wręcz jej kompletna odwrotność ?
A może po prostu Contra spem Spero - cytując tytuł wiersza klasyka.. ?

 .. chce spróbować! 

Młody, dynamiczny, inteligentny, elokwentny, gotowy na ryzyko .. poszukujący sukcesu i szansy na lepsze jutro... któż z inwestorów nie przechodził przez ten etap.

Eksperci - praktycy, których słowa najbardziej cenię zazwyczaj powtarzają że najlepszą szkołę jaka mogli dostać od życia, to początek ich przygody z inwestowaniem który wypadł w okresie bessy - lub tuż przed jej uderzeniem.

Gdy pewni siebie, odważnie stąpali po drodze przyszłej - jakże nieodległej fortuny, natrafili na doświadczenie które ukształtowało ich pokorę do giełdy, racjonalne podejście do ryzyka, oraz świadomość iż na giełdzie nie zawsze się zyskuje...
Dzięki niemu - stali się lepszymi inwestorami.

Dla tych, który swą przygodę rozpoczęli w hossie, inwestycja zaczęła kojarzyć się z praktycznie pewnym zyskiem - zaś bessa, z niespodziewaną niesprawiedliwością i pechem życiowym.

Które z doświadczeń jest naszym udziałem - odpowiedź leży w duszy każdego z inwestorów.
Ważne jedynie jest aby pamiętać iż strata jest częścią procesu inwestycji - jak noc jest częścią doby. Jest czymś naturalnym i poziom czy umiejętność inwestora sprowadza się do pozostawania po tej jasnej stronie - możliwie najdłużej.

Wracając do młodzieńczego zapału - zgodnie ze starym giełdowym powiedzeniem,  prawdziwych inwestorów poznaje się w bessie .. mogę jedynie życzyć  powodzenia we właściwym doborze spółek.
Co natomiast  martwi - to fakt sprawdzania się scenariusza jaki opisałem w jednym z poprzednich artykułach, dotyczącego ostatniej fazy hossy.

Media, już zaczęły zachęcać - indywidualni inwestorzy już zaczęli ulegać pokusie .. inwestorzy zagraniczni i instytucjonalni - już zaczęli zacierać ręce z zadowolenia ...

Wnioski wyciągniecie sami.

Z poważaniem dla Szanownych

Michał Sankowski

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Weź udział w dyskusji, zostaw myśl, komentarz, uwagę lub sugestię.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...