sobota, 21 czerwca 2014

Od 11 - do ponad 29% średniorocznego zysku - i szansa na więcej!

Szanowni,

Na wstępie otwarcie napiszę iż w tej notce będę promował- ciekawe w mojej ocenie rozwiązanie i serwis o nazwie Gieldowyradar.pl
Uważam to narzędzie za wartościowe i otwarcie będę zapraszał do jego przetestowania.
Naturalnie - jestem niezmiernie ciekaw waszej opinii - zapraszam do komentowania.

Zacznijmy więc ...

Podczas wywiadów prowadzonych z bloggerami , jak i podczas niektórych konferencji inwestycyjnych w jakich było mi dane uczestniczyć, dość często przewijała się kwestia strategii inwestycyjnych oraz różnicy pomiędzy inwestorami je stosującymi - a tymi które nie dotarli jeszcze do takiego poziomu.

Czasem- choć nieczęsto, przewijała się również kwestia wyników stosowania tych strategii.. - ale o tym za moment.

Oto kilka twierdzeń ukutych na bazie rozmów i spotkań inwestycyjnych:

 • Kupowanie książek wykładających sposoby podejścia i konkretne strategie inwestycyjne jest .. po części sensowne - opisane w nich strategia albo już są od dawna stosowane, albo dawno już wyszły z użycia lub tez co gorsza mogą być skuteczne - ale dla innych niż Polski rynek akcyjny. Warto zapoznać się z tymi podejściami, warto je testować i sprawdzać na danych historycznych - ale nie wolno ich ślepo stosować. 
 • Właściwa strategia inwestycyjna zarabia w czasie spadków i wzrostów - może zarabiać mniej ..w czasie spadków, ale zarabiać musi - lub przynajmniej chronić kapitał poprzez stwierdzenie "wyjdź z rynku". Dobra strategia sprawia że nie tracisz pieniędzy, zaś te które posiadasz - podlegają ochronie.
 • Właściwa strategia łączy różne podejścia - standardowe podejścia do inwestowania odnoszą się do analizy technicznej czy analizy fundamentów firmy i makroekonomii - to wiemy. Niektórzy dodają do tego analizę statystyczną poszczególnych spółek czy ruchów spółek. Najlepsze strategie łączą wszystkie te podejścia w jedno spójne narzędzie : określają fundamentalnie właściwy moment makroekonomiczny, określają statystycznie właściwy moment w roku dla danej branży czy firmy oraz podpowiadają technicznie właściwy do zakupu moment z uwzględnieniem analizy wykresu.
 • TWOJA strategia inwestycyjna - jest jak odcisk linii papilarnych - jest TWOJA, i jedyna na świecie.
  Strategia inwestycyjna jest czymś bardzo osobistym, powinna być właściwa dla Ciebie i najlepiej jeśli przez Ciebie stworzona i przetestowana - wtedy będzie uwzględniała Twoje podejście do ryzyka, kapitał jaki możesz zaangażować, płynność jaką dysponujesz i branże czy konkretne firmy jakie preferujesz i czas - jaki jesteś w stanie poświęcić na zarządzanie swoim portfelem posługując się swoją strategią.

  Ważne: najskuteczniejsze strategie działają gdy inwestorzy stosują się do ich zaleceń - zastanów się, czy byłbyś w stanie stosować zalecenia strategii której nie znasz, nie rozumiesz, której nie ufasz, która nie est Twoja ?
 • Twoja strategia nieustannie ewoluuje - święty Graal inwestycyjny nie istnieje - istnieje jedynie ciągła zmienność. Wiedząc to, nie spoczniemy na laurach zostając historycznymi królami jednego sezonu - wiedząc to, będziemy potrafili dostosować nasze strategie do zmieniających się warunków. Kiedy wiemy że strategia przestała działać ? Cóż- seria stratnych transakcji może być pewną podpowiedzią :)
 • Twórz swoją strategię bazując na najlepszych już istniejących strategiach - i włączaj ich elementy do swojego planu - o tym własnie teraz zamierzam wam napisać ... 
Miałem już przyjemność kilkakrotnie opisywać serwis Giełdowy Radar, który jest narzędziem pozwalającym nie tylko utworzyć i przetestować własną strategię, ale również promującym i pokazującym działanie strategii największych inwestorów w historii rynku kapitałowego. 

Prawdziwego inwestora poznaje się na spadającym rynku ..

Ostatnie miesiące nie "pieściły" inwestorów na Warszawskiem rynku nadmiernymi zyskami. Są jednak sposoby aby pomimo spadającego kierunku WIG, nadać naszym pieniądzom kierunek ku północy. 
Przedstawiam zestawienie strategii które mogą dokonać tego "cudu" : 

Gdy wig traci: WIG -2,99% - oni zarabiają ...
 • Charles Kirkpatrick +26,52%
 • Benjamin Graham, 
 • EI +25,32% 
 • Warren Buffett +22,62% 
 • P/FCF +19,94% 
 • Jim Slater Zulu Principle +16,55% 
Do powyższych podejść, ostatnio dołączyło kolejne - GARP (growth at reasonable proice), dogłębnie opisane na stronach Gieldowyradar.pl 
Strategia ta poszukuje przedsiębiorstw o potencjale wzrostu większym niż średnia na rynku, wycenianych poniżej ich wartości wewnętrznej (często z powodów innych niż fundamentalne). W ten sposób GARP łączy w sobie najlepsze cechy dwóch popularnych metod inwestycji w akcje (growth i value). Ten styl został opracowany i rozpowszechniony przez jednego z guru inwestycji, Petera Lynch’a.

Od czego w takim razie zacząć ?  

Sam serwis najlepiej poznamy rejestrując się na konto demo - -i bawiąc strategiami tam przygotowanymi, oraz używając skanera rynku który pozwoli wygenerować konkretne spółki realizujące założenia strategii. 

Proponuję dalej założyć rachunek testowy na jakimkolwiek serwisie i przeprowadzić sprawdzian podanych strategii w bardziej realistycznych warunkach. 
Będzie to również sprawdzian waszej dyscypliny i nauka praktycznego stosowania strategii. 

To tylko pierwszy krok ... 

Używanie strategii ułożonych przez kogokolwiek innego niż my sami - jest trochę jak inwestycja z system franczyzowy - marka z która współpracujemy jest duża i dobrze znana, wyniki jakie generuje biznes są przewidywalne przy właściwych parametrach (klucze doboru spółek w ramach strategii) , ale im więcej osób podejmie się działania w ramach takiego modelu - tym większe ryzyko pogarszania się wyników ze względu właśnie na popularność rozwiązania. 
Będzie to moment do zmiany strategii - lub utworzenia własnej, lepiej przystającej do naszych potrzeb. 

Działający model, dyscyplina i rozsądnie stabilne zyski .... to ostateczny cel- i właśnie jego osiągnięcia serdecznie wam życzę :) 

Z poważaniem dla Szanownych 

Michał Sankowski 


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Weź udział w dyskusji, zostaw myśl, komentarz, uwagę lub sugestię.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...