sobota, 7 czerwca 2014

Konferencja Wall street : strach przed OFE i nadzieje na dalsze wzrosty

Szanowni,

Wczorajszy dzień obfitował w ciekawe panele dyskusyjne na których wiele mówiło się o sytuacji wśród spółek surowcowych oraz OFE.

W jednej z dyskusji na temat indeksu wig 30 - jako odzwierciedlenia polskiej gospodarki, wzięli udział Jarosław Zagórski, Prezes Zarządu JSW, Krzysztof Zawadzki, wiceprezes Tauron Polska Eneria S.A. , Przemysław Dąbrowki Członek Zarządu PZU S.A i PZU Życie, Andrzej Skolmowski Wiceprezes Zarządu Grupa Azoty S.A. , Zbigniew Stopa Prezes zarządu L. W. Bogdanka, oraz Marcin Chmielewski Wizeprezes Zarządu KGHM.
Rozmowa prowadzona i moderowana przez Andrzeja Steca - redaktora naczelnego Gazety Giełdy Parkiet przeszła od siły Wig i spółek wokół niego związanych do kwestii kluczowych - kosztów, ekspansji i perspektyw dla kursów spółek w najbliższym czasie.

Uczestnicy panelu ocenili WIG 30 jako swoiste nowe otwarcie na polskiej giełdzie, oraz nową silniejszą reprezentację spółek na GPW w szczególności dla kapitału zagranicznego.
Jednak pytanie o kondycje polskiej gospodarki uruchomiło cichą lawinę niepewności ...

Spółki energetyczne pytane o przyszłość rozwoju biznesu utyskiwały na niską cenę węgla, niską inflację (z która energia jest skorelowana i której część stanowi). Pojawiło sie nawet stwierdzenie iz obecnie dochodzimy do momentu gdy posiadamy nadprodukcje tego surowca - którego zużycie spada ze względu na rozwój czystych ekologicznych technologii, nacisk na rozwój źródeł odnawialnych ze strony unii  i na ten moment jeszcze nie wystarczający popyt wewnętrzny.

Odniosłem wrażenie iz między wierszami i wypowiedziami krążyło również złowieszcze widmo i cieniem na całą gospodarkę kładąca się Ukraina i turbulencje polityczne w tym regionie.

Sektor energetyczny z nadzieję patrzy w przyszłość widzą konieczność modernizacji bloków energetycznych i nadchodzące inwestycje  - zarówno w rozbudowę już istniejących bloków , rozwój technologii wiatrowych i solarnych , jak też nadchodzącą wielkimi krokami siłownie atomowa.

Panowie prezesi i wiceprezesi silnie wierzą w prowadzone przez siebie spółki, oraz w zmianę koniunktury- jej polepszenie i podniesienie wyników w nadchodzących kwartałach.

Powyższe stwierdzenie silnie wspiera duży rozdźwięk pomiędzy indeksem branży surowcowej - i idącym za nia branży energetycznej a indeksem szerokiego rynku.
Również zgodnie z cyklami koniunkturalnymi, po pierwszych silnych wzrostach na giełdzie  i na akcjach szerokiego rynku , w drugiej - a zarazem kończącej hossę fazie powinny nas czekać silne wzrosty w kategorii banków oraz właśnie spółek surowcowych.

... wielkie ALE ...

Cieniem na całej dyskusji a zarazem tematem który finalnie zdominował inne - poboczne wątki było w mojej ocenie OFE.
Prawie każdy z przedstawicieli powyższych spółek dostrzega istotny problem w nadchodzącej sytuacji. Zarządy spółek są w stałym kontakcie z przedstawicielami OFE i rozmowy o przyszłości ci zaangażowania w akcjonariacie trwają - niemniej w ocenie samych uczestników panelu posiadanie wśród udziałowców OFE na poziomie 30-nawet 60% jest i powinno być postrzegane jako czynnik ryzyka.
Odniosłem wrażenie iz między wierszami i w kuluarach rozmów - dominuje swoista niepewność jutra.
Niepewność, dodatkowo wzmagana szykującym się niskim wynikiem zapisów do OFE pod koniec lipca 2014.  Sami uczestnicy panelu przyznali iż jeszcze na jesieni zeszłego roku szacowali iż z 15 mln uprawnionych około 40-50% zdecyduje się zapisać do OFE. Dziś, wyrażają nadzieję mówiąc o 10%  - z wyraźnym drżeniem w głosie.

Należy dodać iż ostatni odczyt zapisanych osób podawał liczbę bliską 200 tys, co oznacza wynik delikatnie powyżej 1%.

...  stanąć obok i poczekać...

W obliczu powyższego panelu wybitnie ciekawa staje się prelekcja Pawła Szczepanika dotycząca przeglądu 50 najciekawszych spółek na rynku GPW.
Pan Paweł stosuje analizę techniczna i własnoręcznie przygotowane wskaźniki i oscylatory. Podczas prezentacji swoich analiz - większość omawianych, nawet dobrych spółek opatrywał komentarzem : dobra spółka - ale warto poczekać z inwestycja gdyż dziś ewidentnie jest wykupiona. Poczekajmy 2-3 miesiące obserwując rozwój wypadków.

Podsumowując .. 

Nadchodzące kilka miesięcy powinno zaprezentować nam zupełnie nowy obraz na rynku giełdowym i udzielić odpowiedzi na tematy dotyczące przyszłości OFE oraz jego zaangażowania w GPW jak tez płynności głównego rynku i możliwej kontynuacji hossy - ostatniej, historycznie najsilniejszej fazy hossy.

Czy tak będzie ? Wedle słów Pawła Szczepanika "a stoi za nimi statystyka" - kluczem są banki!

Oddaję pod wasze zastanowienie.

Z poważaniem dla Szanownych

Michał SankowskiBrak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Weź udział w dyskusji, zostaw myśl, komentarz, uwagę lub sugestię.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...